Moja kochana Erno, czasami wydaje mi się, że Wy wszyscy mocno mnie przeceniacie, a ja sama czuję się przez to bardzo zażenowana. Nie jestem przecież święta i tak jak każdy mam chwile słabości. Ponadto sądzę, że również od świętego nie wymaga się rezygnacji ze wszystkich pragnień, nadziei i radości świata. Przeciwnie: człowiek  jest  na świecie  po to, aby żyć i powinien całe jego piękno przyjmować z wdzięcznością.– Fragmenty z listu Edith Stein do siostry Erny Stein z sierpnia 1918 roku.

Śniadanie z Mistrzem

To projekt zachęcający do degustacji kultury w niepowtarzalnym towarzystwie. Pomysł na jego realizację zrodził się w 2016 roku, kiedy szkoła przeniosła się do nowej siedziby przy ul. Bałtyckiej 8.

Do rozmów, niejednokrotnie w gronie naszej szkolnej społeczności, udało nam się zaprosić   m. in. Adama Zagajewskiego, Andrzeja Seweryna oczy Piotra Kamińskiego. Kluczem do tych spotkań jest fakt,  iż udało nam się ich kiedyś poznać gdy mieszkali we Francji a przyjaźń
i znajomość z tamtych czasów pozostała do dnia dzisiejszego. Innymi słowy, Śniadanie z Mistrzem to cykl codziennych rozmów z ludźmi nauki i kultury, ludźmi pełnymi pasji, wiedzy, umiejętności. Pandemiczny rok sprawił, że nie istniała możliwość w sposób realny zaprosić do naszej szkoły gości, by podzielili się swoim doświadczeniem i mądrością, zatem w tym czasie wymiana myśli odbywała się głównie poprzez rozmowy telefonicznie lub Skype. Warto podkreślić, że świetna współpraca z wydawnictwami z całego kraju, a także samymi naszymi Gośćmi pozwoliła i pozwala nam przeprowadzać po kilka rozmów tygodniowo. Dotychczas (stan na 30 czerwca 2021 roku) odbyliśmy 205 rozmów, 2530 odsłuchań – w ciągu roku, głównie w Polsce (82%), ale także w Stanach Zjednoczonych (około 7%), Norwegii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Austrii, Holandii, Szwajcarii i Belgii. W rankingu miast na trzecim miejscu znajduje się… Waszyngton – z ponad 6% rzeszą słuchaczy.

Prezentowaliśmy je w Radiu z Charakterem, Suplemencie Kultury. Gościliśmy i gościmy Ludzi Wybitnych, prawdziwych Mistrzów w swych dziedzinach.

Dotychczas na nasze zaproszenie odpowiedzieli:

Historycy – Andrzej Friszke, Ryszard Kaczmarek. Ryszard Koziołek, Jan Olaszek, Wojciech Onyszkiewicz, Jarosław Zieliński, Leszek Jodliński, Monika Sendal, Jaaf Schatz, Krzysztof Bielawski, Bogusław Kopka, Piotr Greiner, Dariusz Zalega, Irena Powell, Antoni Kroh.

Pisarze i poeci –  Adam Zagajewski, Józeh Hen, Szczepan Twardoch, Andrzej Mecwel, Krzysztof Rutkowski, Vincenty Sewerski Magdalena Grochowska, Tomasz Bąk, Monika Sznajderman, Katarzyna Kobylarczyk, Bożena Umińska-Keff, Marta Knopik, Jan Błaszczak, Tomasz Różycki, Natalia Bryżko-Zapór, Joanna Kuciel-Frydryszak, Lidia Zessin-Jurek, Zbigniew Rokita, Anna Kamińska, Agata Wolska, Alicja Urbanik-Kopeć, Sylwia Frołow,  Agata Szydłowska, Agnieszka Dobkiewicz, Anna Kaszuba-Dębska, Aleksandra Boćkowska, Anna Mateja, Lidia Sadkowska-Mokkas, Maria Fredro-Boniecka, Iwona Kienzler, Agnieszka Więckiewicz, Michał Bąk, Joanna Gromek-Illg, Zofia Turowska, Viletta Wiernicka, Anna Arno, Anna Kalinowska, Piotr Mitzner, Radosław Młynarczyk, Irena Wiszniewska, Martyna Grądzka-Rejak.

Publicyści i dziennikarze – Maciej Zaremba Bielawski, Wojciech Sikora, Stanisław Mancewicz, Piotr Osęka, Piotr Kamiński, Anna Bernhardt, Krzysztof Rutkowski, Krzysztof Burnetko, M.G. Wasowscy, dominikanin Tomasz Dostatni, Dariusz Rosiak, Grzegorz Gauden, Aleksander Kaczorowski, Witold Bereś, Tomasz Grzywaczewski, Tomasz Żukowski, Michał Wójcik, Albert Jawłowski, Filip Gańczak, Katarzyna Mirgos, Ludwika Włodek, Justyna Sobolewska, Paula Sawicka, Paweł Reszka, Karolina Sulej, Jan Hahn, Marek Łuszczyna, Piotr Pytlakowski, Robert Walenciak, Bożena Keff, Monika Libicka, Rafał Hetman.

Aktorzy i ludzie filmu – Andrzej Seweryn, Krzysztof Zanussi, Michał Komar, Ilona Łepkowska, Jerzy Fedorowicz, Jerzy Nasierowski

Wydawcy – Dorota Groyecka, Aleksander Baj, Maciej Piera.

Filozofowie – Stanisław Obirek, Stanisław Krajewski , Bartosz Brożek, Anna Kuchta.

Naukowcy-lekarze – Mieczysław Chorąży, Wojciech Glac, Wojciech Szczeklik, Maciej Stronczak, Marian Zembala.

Z kręgu kultury, teatru, antropologii, literatury, muzyki, psychologii – Tadeusz Sławek, Jerzy Rutkowski, Izolda Kiec, Piotr Weiser, Alina Święściak, Agnieszka Kosińska, Paula Sawicka, Piotr Szarota, Marta Gardolińska, Gabriela Świtek, Karolina Prewęcka, Leszek Kolankiewicz, Joanna Podolska, Jan Mazurkiewicz, Magdalena Smoczyńska, Ireneusz Kania, Małgorzata Czyńska, Adam Wesołowski, fizycy: Jacek Szade i Jean-Pierre Lasota, Anna Smółka, Agnieszka Rybak.

Architekci – Czesław Bielecki, Justyna Swoszowska, Agata Twardoch.

Sportowcy – Janusz Gołąb, Jacek Wacławski, Marcin „Różal” Różalski, Siegfried Grabner, Błażej Ożóg, Max Żakowski, Rafał Fedaczyński, Oskar Kwiatkowski, Michał Nowaczyk, Karol Adamus.

Ludzie polityki i dyplomacji – Jerzy Surdykowski, Piotr Niemczyk, Czesław Bielecki, Jan Olaszek, Wojciech Onyszkiewicz.

Wybitne nazwiska polskiej kultury, nauki – klasa i renoma światowa: Adam Zagajewski, Andrzej Seweryn, Krzysztof Zanussi, Wojciech Szczeklik, Mieczysław Chorąży, Józef Hen, Marian Zembala i inni.